Ekowarsztaty w Dolinie Baryczy 2015

Dnia 29 maja 2015 w Parku Krajobrazowym Dolina Baryczy odbyły się „Ekowarsztaty w Dolinie Baryczy” dla młodzieży ze szkół Stowarzyszenia św. Celestyna w Mikoszowie oraz gimnazjalistów z Sułowa. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie EKOS w Sułowie przy współpracy z Gimnazjum w Sułowie.

 

 P5291503Uczestnicy warsztatów zapoznali się z elementami Międzynarodowego Programu GLOBE, brali udział w zajęciach w Muzeum Drzewa na terenie Gimnazjum, a następnie uczestniczyli w „EKOSAFARI” wokół stawów w Rudzie Sułowskiej. Młodzież z Mikoszowa odbyła również zajęcia na ścieżce edukacyjnej „Flora i fauna Doliny Baryczy” w ośrodku agroturystycznym w Ostoi k/Milicza.

W czasie spotkania młodzież „Celestyna” bardzo aktywnie uczestniczyła w zajęciach. Prowadzono bardzo ciekawe rozmowy o różnorodnej tematyce, w szczególności związane z ochroną przyrody. Spotkanie odbywało się w miłej i serdecznej atmosferze; humory dopisywały wszystkim uczestnikom. Gości częstowano produktami regionalnymi – menu ekoobiadu składało się z grochówki z karpia, filetu z karpia i kaszanki z kapustą, którą osobiście przygotował prezes Klastra Regionalnego Doliny Baryczy i Wzgórz Trzebnickich pan Jan Latos. Do herbaty podawano ciasto drożdżowe z truskawkami, jabłecznik i pyszny sernik.

W podsumowaniu warsztatów dyrektor Gimnazjum Krystyna Piosik podkreśliła, że spotkanie młodzieży z „Celestyna” i gimnazjalistów z Sułowa oraz nauczycieli było doświadczeniem dającym wszechstronne korzyści dla obu stron i wiele niezapomnianych wrażeń. Goście z Mikoszowa na pamiątkę pobytu w Dolinie Baryczy otrzymali materiały dydaktyczne i drobne upominki ufundowane przez Stowarzyszenie EKOS i Gminę Milicz.

Prezes Stowarzyszenia Krystyna Gans podkreśliła zasadność i potrzebę organizacji podobnych spotkań w przyszłości i zapewniła o gotowości do ich kontynuacji.
Zatem do zobaczenia na ścieżkach przyrodniczych Doliny Baryczy podczas następnych spotkań!