Zakończenie działalności EKOS

Informujemy, że w czerwcu 2022 Stowarzyszenia na Rzecz Ekologii Humanistycznej EKOS zakończyło działalność

Komunikat

Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia - Ukraina 2019

W dniach 8 – 18 lipca 2019 r. grupa 13 wolontariuszy z Gminy Milicz uczestniczyła w X Jubileuszowej Akcji „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia” na Kresach Wschodnich, ogłoszonej przez Fundację Studio Wschód.

20190712 151851 HDRW ramach akcji porządkowano cmentarze w miejscowościach: Bar, Rodatycze, Kitajgród. Bar i Rodatycze to miejsca szczególnie bliskie wielu Miliczanom i mieszkańcom Gminy Milicz. Tu do wojny żyli ich najbliżsi. Trzeci cmentarz gdzie wolontariusze pracowali to ogromny (około 4 ha) cmentarz w Kitajgrodzie, na którym znajdują się ponad stuletnie groby. Została wykonana bieżąca dokumentacja fotograficzna i opisowa cmentarzy: Bar, Rodatycze, Kitajgród.
Podczas pobytu na Kresach, uczestnicy akcji zwiedzili również Lwów i zapalili znicze na cmentarzu Orląt Lwowskich.

 

Swoją pracą włożoną w odnawianie i przywracanie godności miejscom pochówku zmarłych i poległych na Kresach Polaków, uczestnicy projektu uczcili pamięć Kresowiaków.

Po zakończeniu projektu uczniowie – wolontariusze akcji dzielili się swoimi refleksjami…

Bardzo się cieszę, że mogłam pojechać na Ukrainę, ponieważ stamtąd, z Baru koło Lwowa, pochodzi moja babcia. To tu w zeszłym roku odnalazłam grób mojej prapraprababci Franciszki Romanowicz. Będę tu przyjeżdżać, aby nie zatarły się ślady naszych przodków.

Ewa

Wyjazd na Ukrainę w ramach Akcji „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia” był dla mnie niesamowitym doświadczeniem. Dowiedziałem się i zobaczyłem, jak tam naprawdę jest. Poznałem wielu życzliwych ludzi. Cmentarze były bardzo zaniedbane, zarośnięte, pomniki zniszczone, a często pokryte już ziemią – nikt tam nie sprzątał. Aby w miarę przywrócić je do dawnego wyglądu, potrzeba było dużo naszego wysiłku i samozaparcia. Ludzie bardzo ciepło i życzliwie nas odbierali, częstowali pysznymi regionalnymi daniami, a nawet z własnej woli przychodzili nam pomóc sprzątać oraz opowiedzieć, jak cmentarze wyglądały kiedyś. Dobrze wspominam ten czas i bardzo chciałbym jeszcze tam pojechać.

Kacper

Projekt dofinansowany przez Gminę Milicz.