Lizbona jest czerwona. Wczorajszego wieczoru cała Portugalia przekonała się o tym, kto tak naprawdę rządzi w rozgrywkach Liga Sagres w sezonie 2009/2010. I chociaż ani Benfice, ani Sportingowi nie chciało się tego wieczoru grać, wyższość nad rywalami zza miedzy pokazali podopieczni Jorge Jesusa. W Ekstraklasie tymczasem zamieszanie. Najmądrzejsi wśród mądrych polskiej piłki zadają sobie pytanie, czy zawieszone ze względu na żałobę narodową rozgrywki przedłużyć, czy też zaległe mecze upchnąć gdzieś w i tak już napięty terminarz.

Zacznę może od czegoś przyjemniejszego, mianowicie od derbów Lizbony. Mimo tego, że żadnemu zespołowi wczoraj nie chciało się przez 45 minut strzelić bramki i do przerwy wynik brzmiał 0-0, to ani jedni ani drudzy nie byli w stanie oddać klarownego strzału na bramkę przeciwnika. Przeważał Sporting, ale nic z tej przewagi nie wynikało.
Po przerwie na murawę jakby odmieniony wyszedł zespół Benfici i to Orły zdobyły bramkę. W 68 minucie w podanie kolegi z zespołu wykorzystał Oscar Cardozo. 10 minut później wynik na 2-0 podwyższył Pablo Aimar.
Sporting nie miał tego dnia pomysłu na rozgrywanie piłki, a tym bardziej wstrzelenie się w bramkę Orłów. Benfica dumnie kroczy po kolejny tytuł mistrzowski, a Sporting jak to Sporting. Zapowiadali wygraną, liczyli na remis, w rezultacie przegrali. Kolejny sezon z ręką w nocniku.
Skrót tego meczu odnalazłem i zamieszczam poniżej.

Ekstraklasa S.A. ogłosiła natomiast nowy terminarz rozgrywek ligowych. Ze względu na tragiczny wypadek pod Smoleńskiem i tygodniową żałobę narodową początkowo odwołano sześć spotkań 24. kolejki Ekstraklasy, oraz zawieszono rozgrywki do odwołania. Później zastanawiano się, czy naszym kopaczom dać ekstremalny wycisk w postaci napiętego kalendarza, czy też zaryzykować gniew FIFA i przedłużyć rozgrywki grając kolejkę co tydzień. Na gniew międzynarodowych władz nikt się jednak w PZPN i Ekstraklasie nie chce narażać, więc zarządzono co następuje.

24. kolejka (zaległa):
(19 kwietnia, 17:45) Piast Gliwice – Polonia Warszawa
(19 kwietnia, 20:00) Legia Warszawa – Jagiellonia Białystok
(19 kwietnia, 20:00) Korona Kielce – GKS Bełchatów
(20 kwietnia, 18:45) Wisła Kraków – Śląsk Wrocław
(20 kwietnia, 16:30) Lechia Gdańsk – Polonia Bytom
(20 kwietnia, 18:45) Ruch Chorzów – Odra Wodzisław Śląski

25. kolejka:
(23 kwietnia) Legia Warszawa – Piast Gliwice
(23 kwietnia) Arka Gdynia – Korona Kielce
(24 kwietnia) Wisła Kraków – Lech Poznań
(24 kwietnia) Polonia Bytom – Cracovia
(24 kwietnia) Jagiellonia Białystok – Zagłębie Lubin
(24 kwietnia) Odra Wodzisław Śląski – Polonia Warszawa
(24 kwietnia) Śląsk Wrocław – GKS Bełchatów
(25 kwietnia) Lechia Gdańsk – Ruch Chorzów

26. kolejka:
(26 kwietnia) Korona Kielce – Legia Warszawa
(27 kwietnia) Piast Gliwice – Wisła Kraków
(27 kwietnia) Cracovia – Odra Wodzisław Śląski
(27 kwietnia) Polonia Warszawa – GKS Bełchatów
(27 kwietnia) Zagłębie Lubin – Śląsk Wrocław
(28 kwietnia) Lech Poznań – Lechia Gdańsk
(28 kwietnia) Ruch Chorzów – Polonia Bytom
(28 kwietnia) Jagiellonia Białystok – Arka Gdynia