Koledze z Bundesbloga meczów nie odwołali,więc notkę skonstruował. Poza tym mi byłoby ciężko pisać o czymkolwiek związanym z Polską, więc zajmę się może wielkim meczem, na który czeka każdy kibic piłki (no może nie każdy, ale szczególnie Ci, co interesują się czymś więcej, niż Ligą Mistrzów). Nie chodzi mi jednak o Gran Derby w wykonaniu Realu Madryt i FC Barcelony. No właśnie, skoro mowa o derbach, ale nie tych hiszpańskich, to może być mowa tylko o derbach Lizbony- stolicy Portugalii. Już jutro-we wtorek odbędzie się mecz, który przed telewizory przyciągnie kibiców z całej Portugalii. Mecz Benfica Lisbona-Sporting CP to jedno z tych spotkań, które porusza serca kibiców w całej Portugalii.
Trochę historii. Obydwa zespoły należą do tzw. „Wielkiej portugalskiej trójki”, która rok rocznie walczy właściwie między sobą o mistrzostwo Portugalii. Trzecim zespołem z tego grona jest FC Porto. Jednak to właśnie pojedynki pomiędzy dwoma klubami z Lizbony przysparzają kibicom najwięcej emocji. To derby stolicy, ustępują co prawda popularnością derbom Mediolanu, Londynu, czy Madrytu, a na pewno wielkim Gran Derby (derbom Europy pomiędzy Realem Madryt a Barceloną), ale są jednymi z najważniejszych w Europie, a na pewno najważniejszymi w Portugalii. Wielokrotnie derby Lizbony decydowały o mistrzostwie kraju, a statystyka dotychczasowych spotkań wygląda następująco.

Benfica: 146 zwycięstw ( 101 DOM, 45 WYJAZD )
Sporting: 128 zwycięstw ( 97 DOM, 31 WYJAZD)
Remisy: 63 remisów

źródło: sportingpoland.com

Jak widać z powyższego zestawienia górą w derby są piłkarze Benfici Lizbona. Czy dziś odniosą 147 zwycięstwo nad lokalnym rywalem?
Nie ma co ukrywać, że w tym sezonie losy obydwu zespołów układają się zupełnie różnie. Benfica pewnie zmierza do mistrzowskiego tytułu, a Sporting toczy zacięty bój z Vitorią Guimaraes o 4 miejsce premiowane awansem do II rundy Ligi Europejskiej. Benfica niedawno odpadła z Ligi Europejskiej po zaciętym boju z Liverpoolem, Sporting odpadł z LE w 1/8 finału, po porażce z Athletico Madryt.

W dodatku Sporting traci do drużyny zza miedzy aż 23(!) punkty, a dzielą ich tylko 3 miejsca w tabeli.
Zresztą, popatrzcie sami.
Tak więc dzisiejszy ewentualny wygrany mecz może zbliżyć co najwyżej zespół Benfici do mistrzowskiego tytułu, a zespół Sportingu (przy remisie Vitorii Guimaraes z Olhanense 1-1) zwiększyć przewagę w walce o 4 miejsce w tabeli. Strata do FC Porto jest bowiem chyba zbyt duża, by podopieczni Ricardo Carvalhala zdołali ją odrobić.