Podnoszenie piłki – Czy piłkę można podnieść? Jeśli jak to kiedy i w jaki sposób?

Tak, są takie sytuacje gdy chcemy wyczyścić piłkę (np. po uderzeniu z bunkra, błota itd.), albo gdy chcemy podmienić piłkę, ale tylko gdy jesteśmy na green. Jednakże przed podniesieniem piłki trzeba oznaczyć miejsce w którym leżała, by można ją było odstawić w to samo miejsce.

Nie potrzeba markować położenia piłki tylko w sytuacji, gdy piłka leży w miejscu nie do zagrania (okolice drzewa, ścieżka, droga, murek itd). Podnosimy piłkę i dropujemy ją w miejscu w którym możemy zagrać zgodnie z regułą piłki nie do zagrania.
Dropowanie piłki – jak to zrobić?

Reguły golfa – Dropowanie piłki
Ok, aby zdropować piłkę musimy stanąć prosto, wyciągnąc rękę na wysokość ramienia i upuścić piłkę tak, aby mogła swobodnie spaść w okolicy miejsca dropowania.

W celu przybliżenia tej skomplikowanej operacji, zamieszczamy odpowiedni rysunek.

Może się zdarzyć, że piłka zdropowana poturla się z powrotem do miejsca z którego nie możemy zagrać, wtedy całą procedurę trzeba powtórzyć.
Powtarzamy procedurę kiedy:

Piłka przeturla się z jednego podłoża na inne czyli: np z fairway do bunkra, na green, do Ground Under Repair, do wody, do out of bounds lub odwrotnie.
Piłka przeturla się dalej niż na odległoś dwóch kijów. Najczęściej zdarza się tak przy dropowaniu w pobliżu stromych części pola.
Piłka przeturla się w stronę dołka. Czyli skrócimy dystans do dołka.