Piotr Świerczewski, były reprezentant Polski a obecnie trener Znicza Pruszków, mierzy w stołek selekcjonera kadry. Natychmiast pojawiły się głosy pełne oburzenia: „Nie dla pijaka”, „Awanturnik nie będzie dobrym trenerem”. Uwielbiam, kiedy naród natychmiast szufladkuje kandydatów na trenera reprezentacji. Więc, tak szczerze, drodzy kibice. W czym Świerczewski jest od Smudy gorszy?

Imprezuje? Pije? A kto nie pije i nie imprezuje? Jest pyskaty? A Smuda nie jest? Uparty? No tego akurat obecnemu trenerowi kadry odmówić nie można. Przecież to nie kandydatura na kapelana kadry, tylko na trenera! No więc w czym Świerczewski jest gorszy od Smudy?

Uważam, że to bardzo dobra kandydatura, oczywiście do zrealizowania po Euro 2012, albo i pewnie po Mistrzostwach Świata w Brazylii. Musi nabrać doświadczenia trenując kluby. Historia jednak zna przypadki, kiedy trenerem kadry zostawał ktoś z minimalnym doświadczeniem klubowym. Choćby Stefan Majewski. Prowadzenie drużyn juniorskich, czy przez krótki okres Amici Wronki i Cracovii to nie jakiś wybitne osiągnięcie. Sukcesów „Doktorowi laptopowi” też brakowało. No więc jak? Nadaje się ten Świerczewski, czy nie?

Akurat w przypadku tej kandydatury mam pewność, że nie bałby się trener powoływać zawodników najlepszych, nie patrząc na to, czy są pyskaci i mają swoje zdanie. Mało tego, jestem przekonany, że tak by dobrał zawodników do kadry, że zaangażowania drużynie narodowej nie można by było odmówić.

Świerczewski, sorry za określenie, ma jaja, a Smudzie ich często brakuje. Tym się właśnie Ci dwaj panowie różnią. Jedynym organem, który mógłby stanąć na drodze tej kandydaturze jest PZPN, gdzie za Świerczewskim nie przepadają. Zresztą z wzajemnością. Mimo wszystko mam nadzieję, że ktoś z pokolenia, które awansowało po 16 latach na Mistrzostwa Świata, kiedyś zostanie selekcjonerem reprezentacji.

P.S. Zachęcam do słuchania Radia WWW,
które właśnie zaprezentowało nową ramówkę. Znalazło się też tam miejsce dla audycji „Sportowiec”, którą będę miał zaszczyt poprowadzić. Do usłyszenia w każdą środę po 18:00 w Radiu WWW.