W drugiej części artykułu skupimy się na tym jak zdobyć Zieloną Kartę PZG.
Gdzie zdać egzamin na Zieloną Kartę?

Egzamin można zdać, przy każdym Driving Range oraz przy Polu Golfowym. Informacje na ten temat znajdziecie na stronach danych obiektów. Karty można zdawać indywidualnie lub w grupach zorganizowanych.
Jak się przygotować do zdania egzaminu na Zieloną Kartę?

Najpierw trzeba zadać sobie pytań. Czy potrafię się sam przygotować? Czy mam znajomych co grają w golfa? Czy mam już jakieś doświadczenie?

3 razy nie? Wtedy najlepiej przyjść na Driving Range lub do Klubu Golfowego przy polu i zapytać się miejscowego Pro jak można przystąpić do egzaminu. Najczęściej będzie to kurs, na którym pod okiem Pro nauczysz się absolutnego minimum, które wystarczy Ci do gry oraz pozwoli uzyskać Zieloną Kartę.

Jeśli odpowiedź na któreś z tych trzech pytań jest jednak na tak to, szczerze mówiąc, można przygotować się samodzielnie. Jeśli jest się osobą wysportowaną na tyle, że potrafimy rozumieć i kontrolować dynamikę oraz ruchy swojego ciała, potrafimy poprawiać własne błędy, korzystamy z ogólnie dostępnej wiedzy (książki, video, internet) aby przyswoić zasady obowiązującej etykiety oraz podstawowych reguł gry, oraz mamy znajomych którzy już grają w golfa, lub sami kiedyś graliśmy, to wtedy możemy samodzielnie przygotować się do egzaminu.
Jakie są koszty egzaminu na Zieloną Kartę?

Koszty kursu wachają się między 600 a 1500 PLN, w zależności od tego, czy jest to kurs przy Driving Range czy przy Polu Golfowym, oraz czy jest to kurs indywidualny czy grupowy. Co jest lepsze zależy już od zdającego: jeśli uważasz, że potrzebujesz 100% uwagi trenera to lepiej wziąć kurs indywidualny, a jeśli chcesz przejść kurs najtańszym kosztem to lepiej zapisać się na zajęcia grupowe.

Oczywiście, najtaniej jest przygotować się samemu i podejść tylko i wyłącznie do egzaminu. Wtedy w koszt trzeba wliczyć, opróćz samego egzaminu, około 1,5 godziny lekcji z trenerem (przeprowadza egzamin) oraz koszt wydania karty, który zawsze i wszędzie wynosi 100 złotych. Koszt wydania karty (imiennej z numerm) jest również opłatą związkową – PZG musi z czegoś żyć, a jest to jedyna organizacja w Polsce, która promuje golfa i organizuje turnieje oraz eventy, więc trzeba tę organizację wspierać.

Jeśli chcecie wiedzieć gdzie najlepiej zdać egzamin w waszej okolicy, lub szukacie porady, napiszcie do nas lub na fan page.

Jak wygląda sam egzamin na Zieloną Kartę?

Tutaj warto podkreślić, że Zielona Karta pomimo, iż jest nazywana prawem jazdy golfa nie jest równoznaczna z tym jakże poważnym, wydawanym przez państwo dokumentem.Dlatego też sam egzamin nie jest tak poważny jak zdawanie na prawo jazdy, lub zdobywanie uprawnień budowlanych. Egzamin jest z etykiety i zasad. Nie jest to egzamin z BHP gry i nie jest tak, że jak nie zdamy, to nie możemy grać bo komuś się wydarzy krzywda. Na egzaminie musisz zrobić double PAR, ale jak to w życiu bywa, nie zawsze może się to udać – bo woda, bo bunkier – i w tym wypadku trener ocenia jak sobie radzisz podczas wyjścia z Hazard’u (trener musi stwierdzić, że dasz rade –> a naprawdę niewielki procent ludzi jest na tyle ułomnych, że nie daje rady wyjśc z bunkra za wiecej niż trzema podejściami). Pytania egzaminacyjne są z podstawy podstaw, bez której po prostu nie da się grać. Więc mimowolnie musisz je znać.

Pytania egzaminacyjne można pobrać na stronach PZG lub można poprosić lokalnego PRO, który zawsze ci je udostępni.

Drodzy, to by było na tyle. Kiedyś w przyszłości napiszemy jak zdobyć oficjalny HCP.